منبع آبگرم

منبع آبگرم

منبع آبگرم شامل منبع دو جداره، منبع کویل دار و منبع انبساط باز می شوند. منبع دوجداره آبگرم یکی از روشهای مورد استفاده در گرم کردن آب در موتور خانه می باشد که این کار را به صورت غیر مستقیم انجام میدهد. در روش کارکرد منبع دو جداره، آب گرم یا بخار که توسط مشعل و دیگ تولید شده، به جداره بیرونی رفته و از آنجا آب منبع داخلی را گرم می کند. منابع دو جداره در ظرفیت های مختلف بسته به نیاز ساختمانها طراحی و ساخته می شوند. منبع کویل دار نوع دیگری از منابع جهت تامین آب گرم مصرفی ساختمان می باشد که بجای منابع دو جداره در موتور خانه نصب می شود.منبع کویل دار دارای یک کوئل مسی شامل لوله های رفت و برگشتی بوده که آب داغ و یا بخار...

منبع آبگرم

منبع آبگرم شامل منبع دو جداره، منبع کویل دار و منبع انبساط باز می شوند. منبع دوجداره آبگرم یکی از روشهای مورد استفاده در گرم کردن آب در موتور خانه می باشد که این کار را به صورت غیر مستقیم انجام میدهد. در روش کارکرد منبع دو جداره، آب گرم یا بخار که توسط مشعل و دیگ تولید شده، به جداره بیرونی رفته و از آنجا آب منبع داخلی را گرم می کند. منابع دو جداره در ظرفیت های مختلف بسته به نیاز ساختمانها طراحی و ساخته می شوند. منبع کویل دار نوع دیگری از منابع جهت تامین آب گرم مصرفی ساختمان می باشد که بجای منابع دو جداره در موتور خانه نصب می شود.منبع کویل دار دارای یک کوئل مسی شامل لوله های رفت و برگشتی بوده که آب داغ و یا بخار بویلر در آنها جریان دارد و از طریق تماس آن با آب داخل منبع، آنرا گرم می کند.

کلیه منابع موتورخانه در وب سایت تخصصی تاسیسات، تنها با گارانتی و خدمات پس از فروش نمایندگان رسمی و اصلی عرضه می شوند و دارای گارانتی طبق دستورالعمل شرکت اصلی می باشند.

همه چیز درباره منبع دوجداره و کویل دار

منبع آب به عنوان یکی از مهم ترین ملزومات تامین آب گرم مصرفی و بهداشتی به شمار رفته که برای بسیاری از کاربری ها اعم از ساختمان های مسکونی، مجتمع های تجاری-اداری، تاسیسات صنعتی، مراکز درمانی و ... مورد استفاده قرار می گیرند. منابع آب بسته به فضایی که مورد استفاده قرار می گیرند از متریال های مختلفی ساخته می شوند. به طور استاندارد منبع آب کویل دار، منبع دوجداره و حتی منبع انبساط از ورق فولادی با پوشش ورق گالوانیزه استفاده می کنند. در ادامه به معرفی دقیق انواع منبع  آب گرم پرداخته ایم.

منبع دوجداره آب گرم

انواع منبع آب گرم مصرفی و آب بهداشتی

همه موارد فوق دارای ضخامت، کیفیت و مدل منحصربه فردی می باشند که این ضخامت بر اساس فشار کار درون منبع و محل تعبیه آن متغییر می باشد. فشار وارده بر منبع می بایست بر اساس استانداردهای بین المللی تعیین گردد تا منبع در هنگام کار با افت فشار جریان یا فرسودگی های حاصل از درون و بیرون مخزن مواجه نشود. لذا جلوگیری و کاهش ضریب خوردگی آب و دمای کارکرد  هم از موارد مهم و ضروری در انتخاب ضخامت ورق منبع دوجداره یا منبع کویل دار می باشند.

نکات مهندسی منبع آب گرم موتورخانه

با توجه به استانداردهای مهندسی بین المللی، دمای آب گرم بهداشتی که در منبع دوجداره یا کویل دار می بایست بین 50 تا 60 درجه سانتی گراد باشد. از نکات مهمی که در مورد شیوه ساخت منابع  باید عنوان کرد می توان به استفاده از رنگ اپوکسی در محل جوشکاری منبع کویل دار و دوجداره اشاره کنیم. رنگ اپوکسی یک پوشش مقاوم برای جلوگیری از خوردگی سطوحی است که یکپارچه نبوده بر روی قسمت های جوش خورده ورق گالوانیزه الزامی است.

ساختار منبع دوجداره

منبع دو جداره به شیوه افقی طراحی و ساخته شده اند تا بتوانیم بدون محدودیت فیزیکی فضا در هر نقطه ای آنرا نصب نماییم. این  مدل از منابع برای ساختمان هایی مورد استفاده قرار گرفته که شامل تعداد واحد های کمی می باشند. (10 واحد به پایین با توجه به متراژ واحدها). منابع دوجداره آب گرم از دو بخش اصلی تشکیل شده اند:

 • جداره بیرونی
 • جداره خارجی

منبع دوجداره آب گرم

جنس منبع دوجداره

منبع دوجداره آب گرم از ورق گالوانیزه گرم ساخته شده است. به طور عمده ورق فولاد مبارکه سپاهان بهترین متریال به لحاظ کیفی و طول عمر منبع محسوب می شود.

آشنایی با نوع و ضخامت منبع آب گرم

منابع آب گرم دارای شاخصه های فنی مهمی می باشند که مهم ترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

 • ضخامت جداره بیرونی منبع
 • ضخامت جداره داخلی منبع
 • ظرفیت منبع
 • ابعاد منبع

به عنوان مثال زمانی که در مشخصات یک منبع دوجداره عنوان : "منبع 300 لیتری ورق 3-5" به معنای یک منبع با حجم 300 لیتر آب گرم در پوسته داخلی است که ضخامت جداره داخلی آن 3 میلیمتر و ضخامت جداره خارجی آن 5 میلیمتر می باشد.

قیمت منبع دوجداره و کویل دار

قیمت خرید منبع آب گرم ارتباط مستقیمی با قیمت روز ورق گالوانیزه، ورق استیل یا مس (برای کویل منبع) دارد. لذا خرید منبع کویل دار یا دوجداره با یک قیمت ثابت امکان پذیر نمی باشد. با توجه به نوسان قیمت فلزات در بازار دنیا، قیمت منبع کویل دار و دوجداره هم همیشه در حال تغییر می باشد.

منبع دوجداره موتورخانه

مزیت منبع دوجداره

منابع دوجداره  به نسبت دارای قیمت پایین تر نسبت به منبع کویل دار بوده و به دلیل فرم افقی آنها اغلب نیاز به پمپ سیرکولاتور برای افزایش فشار آب نمی باشد. همچنین محل نصب منبع به دلیل فرم افقی آن بسیار راحت از منبع کویل دار بوده و می توان آن را در موتورخانه هایی که سقف کوتاهی دارند نصب نمود.

نکته: از منبع کویل دار افقی هم می توان در موتورخانه استفاده کرد. فقط به خاطر داشته باشید که اگر فضای موتورخانه شما کوچک یا محدود بود، نگهداری و رسیدگی منبع کویل دار افقی (مانند اسید شویی کویل ها و تعویض برخی واشرها) بسیار کار را سخت می کند. منبع کویل دار افقی (خوابیده) نیازمند فضای کافی برای رسیدگی است.

معایب منبع دوجداره آب گرم

اگر پوسته منبع (جداره خارجی و یا حتی داخلی) دچار آسیب فیزیکی شود معمولا تعمیر آن دشوار بوده و در بعضی موارد قابل تعمیر نیست.

بهترین برند منبع دوجداره آب گرم

منبع دوجداره کرویا مبدل یکی از شاخص ترین و بهترین برندهای  بازار به شمار رفته که در ظرفیت های متنوع و کیفیت بالا ساخته می شود.

منبع کویل دار

منبع کویل دار یک گزینه مطلوب برای تامین و نگهداری آب گرم مصرفی ساختمان های مسکونی، اداری و فضاهای صنعتی می باشد. منبع کویل دار دارای ساختار نسبتا پچیده تری نسبت به منبع دوجداره معمولی است. منبع کویل دار فقط شامل یک پوسته خارجی است که به صورت افقی و عمودی ساخته می شوند. یک قسمت مهم از منبع های کویل دار شامل حفره ای است که برای تعبیه کویل های مسی تعبیه شده و این لوله های مسی درون جان منبع قرار می گیرند.

منبع کویل دار

روش عملکرد منبع کویل دار

در این منابع یک دسته لوله مسی به مانند خشاب درون جان منبع با پوش گالوانیزه قرار می گیرند تا آب داغ به کمک پمپ سیرکولاتور در لوله های مسی در جریان باشند. به طور کلی نحوه گرم شدن آب در منبع کویل دار مانند منبع دوجداره به صورت قانون همرفت دما صورت گرفته و تماس آب داغ با آب سرد منجر به تعادل دمایی می شود. سپس آب سرد درون منبع گالوانیزه رفته رفته شروع به گرم شدن می کند. با این تفاوت که در منبع کویل دار آب داغ درون لوله های مسی در رفت و آمد بوده و به واسطه سرعت انتقال سریع دما از متریال مس، آب سرد درون منبع گرم می شود. درون کویل مسی آب گرمایشی در جریان بوده که منجر به داغ شدن جداره لوله های مسی شده و این گرما در تماس با آب گرم مصرفی درون منبع گالوانیزه قرار گرفته و آنرا گرم می کند.

روش عملکرد منبع کویل دار

انواع کویل منبع آب گرم

 • کویل آبی
 • کویل بخار
 • کویل برقی (در ایران کاربرد ندارد – مصرف برق بسیار زیاد)

کویل مسی منبع آب گرم

اجزای منبع کویل دار

 • بدنه از جنس گالوانیزه
 • کویل مسی
 • دریچه بازدید
 • لوله های ارتباطی
 • بوشن ها

نکته 1: منبع دوجداره کویل دار از بدنه گالوانیزه گرم (در ایران بهترین متریال فولاد مبارکه سپاهان می باشد) و کویل آن از متریال مس ساخته شده است. اما می توان کویل و یا حتی بدنه این منبع را با استیل هم ساخت تا مقاوت این منبع فوق العاده افزایش یابد. اما هزینه ساخت یک منبع کویل دار با استیل ضدزنگ بسیار سرسام آور خواهد بود و میزان جذب و انتقال گرما در متریال استیل بسیار کندتر از مس خواهد بود. همچنین افت حرارت و میزان مصرف گاز در منابع استیل بسیار بالاست.

منبع کویل دار استیل

نکته 2: برای افزایش مقاوت منابع کویل دار از عایق استروئیدی یا عایق پشم شیشه بهره می برند تا طول مقاوت منبع در برابر خوردگی ناشی از محیط یا موارد دیگر کاهش یابد.

مزیت منبع کویل دار

 • قیمت مناسب
 • سرعت بالای گرمایش آب
 • ذخیره حجم زیاد آب گرم

منبع کوئل دار

منبع ذخیره آب

منابع ذخیره آب شامل متریال متنوع، موقعیت نصب و ظرفیت های زیادی می باشند که با توجه به کاربری هر کدام داری تعریف متفاوتی است. امروزه منابع ذخیره آب در دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • منبع ذخیره آب پلاستیکی
 • منبع ذخیره آب گالوانیزه

منبع کوئل دار

منبع آب گالوانیزه جزء مواردی است که برای ظرفیت های بالا مورد استفاده قرار می گیرند. الزاما این منابع در محل ساخته شده و با توجه به کاربردشان، ظرفیت آنها می بایست برای مکان مورد نظر محاسبه گردد. (مجتمع های بزرگ، فضاهای کارگاهی، باغ یا برخی زمین های زراعی). منابع آب ذخیره گالوانیزه به صورت مکعبی یا استوانه ای ساخته می شوند.

منبع های آب ذخیره از جنس پلاستیکی از جنس پلی اتیلن به صورت دولایه، سه لایه، چهارلایه و پنج لایه (به صورت سفارشی) ساخته می شوند. ظرفیت منابع ذخیره پلاستیکی دارای تنوع بسیار بوده و 100 لیتر تا 30000 لیتر در بازار موجود می باشد. منبع آب پلی اتیلن در فرم های مکبی و استوانه ای به صورت ایستاده، افقی، زیرپله ای، قیفی شکل و مدولار وجود دارد. این مخازن به دلیل چند لایه بودن آب را تا مدت زیادی خوش بو نگه داشته و ایراد جلبک زدن سریع منابع تک جداره را ندارند.

منبع کوئل دار

بیشتر کمتر
نمایش 1 تا 20 از 34 مورد