کولر آبی

کولر آبی

همانطور که از اسم کولر آبی مشخص است از طریق تبخیر در لایه های سطحی و گذر هوا از این لایه نازک آب به مقدار زیادی رطوبت ایجاد و هوای خنک باعث پایین آمدن دما در فضا میشود و اینکه باید این قضیه را بدانیم که بهترین کولر آبی برای مصارف خانگی و اداری و صنعتی کدام است تا از کاربرد آن بیشتر استفاده ببریم...

کولر آبی

همانطور که از اسم کولر آبی مشخص است از طریق تبخیر در لایه های سطحی و گذر هوا از این لایه نازک آب به مقدار زیادی رطوبت ایجاد و هوای خنک باعث پایین آمدن دما در فضا میشود و اینکه باید این قضیه را بدانیم که بهترین کولر آبی برای مصارف خانگی و اداری و صنعتی کدام است تا از کاربرد آن بیشتر استفاده ببریم بنابراین باید به این نکات بسیار مهم توجه کرد. توصیه ما برای اینکه در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید این است که به توصیه های کارشناسان ما توجه بفرمائید.

انواع کولر آبی:

 • پشت بامی
 • بالکنی
 • متحرک
 • مینی کولر

کولر های آبی باید متناسب با فضای مورد استفاده و همچنین شرایط آب و هوایی محل انتخاب شوند .نباید فراموش کرد که کولر های بزرگ سبب اتلاف انرژی می شوند . نکته مهم دیگر اینکه اگر کانال کولر آبی در بیرون ساختمان است ، باید با عایق پوشانده شوند تا از هدر رفتن سرما در اثر تابش خورشید جلوگیری شود.استفاده از سایبان هم در چنین شرایطی بسیار مفید است.

10نکته مهم قبل از خرید کولر آبی:

1- انتخاب دقیق ابعاد و هوادهی کولر آبی:
ظرفیت کولر آبی یا CFM چیست ؟

CFMعبارت است از واحد جریان هوا (AIRFLOW)که در سیستم های تهویه مطبوع (AIR CONDITIONERS) مورد استفاده قرار میگیرد .این واحد به صورت فوت مکعب در دقیقه (CUBIC FEET PER MINUTE) بیان میشود،اصطلاحا ظرفیت خنک سازی (cooling capacity) نامیده می شود . یک CFM تقریبا برابر است با 28.31 لیتر بر دقیقه (LITERS PER MINUTE)

کولرهای آبی درابعاد مختلفی شناخته و در دسترس عموم قرار میگیرند مدلهایی که در بازار متداول اند شامل 7000،4900،3500،2300هستند.این اعداد در اصل میزان هوادهی کولر آبی شما در دور تند میباشد یعنی بر اساس ابعاد کولر آبی و پره های توربین هوا و نیز قدرت موتور آنها این اعداد به دست آمده است .

برای انتخاب میزان هوادهی مناسب برای مکانی که قصد خرید کولر آبی را دارید چند مورد با اهمیت است:

 • میزان عایق بودن دیوار ها
 • آفتاب گیر بودن دیوار ها (اگر ساختمان های دو طرفه منزل شما کوتاه تر از ارتقاع طبقه ای که شما هستید ،باشند علاوه بر ضلع جنوبی ساختمان که همیشه آفتاب گیر است ، ضلع شرقی و غربی نیز در طول روز گرمای خیلی زیادی وارد منزل شما خواهد کرد و دیوار ها در طول روز همواره گرم خواهند بود.)
 • طبقه ای که در آن هستید (این مورد بر میزان هوایی که پشت بام به شما میرسد تاثیر دارد مخصوصا اگر فضایی که کانال های کولر از آن عبور کرده اند خودشان آفتابگیر باشند.توصیه میشود اگر در طبقات پایین تر هستید از کولر هایی با هوادهی بالاتر استفاده کنید.)
 • متراژ منزلتان (به طور کلی برای منزلی که شرایط گرماگیری متوسطی دارد بر اساس جدول زیر میتوان کولر با توان هوادهی را بر اساس متراژ پیشنهاد داد )
متراژ آپارتمان دور تند کولر CFM
50-30 3000-2300
65-50 4000-3500
120-65 6000-4900
155-120 12000-7000
عوامل موثر در ظرفیت کولر آبی

فاکتور های زیادی روی راندمان خنک سازی کولر های آبی و میزان خنک سازی آنها موثر است .برای مثال ،در صورتی که فن مورد استفاده در کولر کوچک است ولی دارای ظرفیت بالایی است ،هوای خروجی از سیستم به فاصله بسیار دوری پرتاب خواهد شد اما این جریان هوای خروجی تنها به یک جهت متمرکز خواهد بود که ایده آل نیست.این درحالی است که فن های بزرگتر قادرند به راحتی جریان هوا را در محیط اطراف کولر پخش نمایند .در واقع انتخاب یک فن با سایز مناسب با ظرفیت آن بهتر و کارآمدتر است .چنین سیستمی نه تنها منطقه وسیعی را تحت پوشش قرار میدهد بلکه هوا را نیز بصورت کامل و یک دست پخش میکند.

2- انتخاب نوع دستگاه :
 • کولر آبی سلولزی

تقریبا تمام ویژگی های کولرهای آبی سلولزی مانند کولرهای آبی پوشالی است .با این تفاوت که در این کولر ها به جای پوشال از پدهای سلولزی متراکم استفاده شده است .مزیت پدهای سلولزی به پوشال ها هم این است که نیاز به تعویض سالیانه ندارند و می توان حدود 4 سال از هر پد برای یک دستگاه کولر استفاده کرد . مزیت دیگر این پدها آن است که بدلیل تراکم بالا، اجازه ورود گردوغبار و ذرات ریز را به درون پروانه موتور و در نهایت هم محیط خانه نمی دهند.

کولر آبی - 2

 • کولر آبی معمولی یا پوشالی

کارکرد کولرهای آبی معمولی معمولا بر اساس خنک شدن هوا است در این وسیله پوشال هایی قرار گرفته شده و زمانی که آب متحرک بر روی این پوشال ها قرار میگیرد جریان هوا به این پوشال های خیس برخورد میکند و همین فرایند باعث خنک شدن هوا می گردد. کولرهای آبی با توان های مختلف در بازار ایران هستند . معمولا انواع 5 ،7 و 12 هزار این کولر ها که به دلیل کاربرد فراوان در ایران ، به صورت کاملا داخلی تولید میشوند ، طرفداران بیشتری در میان مردم دارند .اعدادی که توان کولر های آبی را اعلام می کنند، به ما نشان می دهند که آن کولر در زمانی معین ، قدرت مکش و دمش چه میزان هوایی را دارد .

کولر آبی - 3

 • کولر های آبی صنعتی با فن آکسیال

در کولر های صنعتی اکسیال نیز همچون سایر کولر های تبخیری یا آبی ، انتقال حرارت از طریق تبخیر آب صورت میگیرد .بدین ترتیب که رطوبت موجود در پد ها یا پوشال ها با هوای گرم تماس پیدا کرده و در اثر دریافت انرژی از آن،معادل آنتالپی تبخیر آب ، تبخیر میشود.بنابراین می توان شاهد افت قابل ملاحظه درجه حرارت هوا بود.

وظیفه فن های اکسیال در این سیستم سرمایشی دمیدن یا در اصل انتقال هوای خنک شده خروجی از پد ها وپوشال ها به محیط خارج از کولر است.

 • کولر های پرتابل یا متحرک

کولرآبی پرتابل ،به کولر هایی گفته می شود که بدون نیاز به کانال کشی و بصورت یکپارچه کار میکنند و معمولا در فضای اتاق ، اداره و یا محیط های کوچک به کار گرفته میشود.در این نوع کولر اکثرا به جای استفاده از پوشال از پد های سلولزی استفاده شده است. پد سلولزی هم شوره و رسوب نمی گیرد و هم بازدهی بالاتری برای خنک کردن محیط دارد.

کولر های آبی رومیزی یا قابل حمل یا پرتابل (PORTABLE EVAPORATIVE COOLERS) ، سیستم هایی با حجم نسبتا کوچک هستند که می توانند با صرف هزینه های متعارف ، بخش اعظمی از نیازهای دمایی محیط را برای شما تامین کنند. مکانیسم خنک سازی این کولر ها نیز درست مانند کولر های آبی بزرگ بر اساس تبخیر آب است . آب موجود در سیستم در تماس با جریان هوای گرم محیط قرار گرفته و بستر انتقال حرارت مهیا می گردد. در حلال این انتقال حرارت ، بخش عمده ای از گرمای جریان هوا برای تبخیر آب مصرف میگردد(چرا که آنتالپی تبخیر آب در مقایسه با گرمای لازم برای تغییر درجه حرارت کمیت بسیار بزرگتری است).نتیجه خروجی از سیستم ، جریان هوای خنک همراه با افزایش رطوبت است.
طبیعتا میتوان حدس زد که این کولر ها نیز همانند سایر سیستم های تبخیری برای اقلیم های جغرافیایی شرجی مانند مناطق شمالی کشور نمی توانند مناسب باشند. استفاده از واسط های تبخیری سلولزی یا به زبان خودمان پدهای خنک کننده سلولزی (CELLULOSE COOLING PADS) در برخی از انواع کولر های آبی رومیزی میتواند خنک سازی این کولرها را به میزان قابل ملاحظه ای ارتقا دهد.

کولر آبی - 4

 • کولر های آبی با بدنه پلیمری

نسل جدید کولرهای پلیمری سلولزی راندمان هوادهی بالا و حداقل 30% افزایش راندمان تبخیری نسبت به کولر های آبی متداول (با توجه به مصرف برق یکسان) طول عمر بالا،به لحاظ عدم پوسیدگی قطعات،با توجه به بدنه پلیمری کاهش استهلاک دستگاه به دلیل عدم استفاده از شفت توربین ، فولی تسمه و در نتیجه کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری دارای فلوتر و مکانیزم توقف سیستم در صورت قطع جریان آب

صدای کم ، صرفه جویی در مصرف انرژی ، سازگار با محیط زیست و با کارایی بالا

کولر آبی - 5

 • کولر های بهار ساز

در صورتی که وسایل گرمایشی در منزل یا محیط مورد نظر موجود نمیباشد میتوانید از دستگاه های همزمان یعنی هم سرمایشی و گرمایشی استفاده کنید.بهارساز شامل یک کولر سلولزی و یک هیتر گازی کانالی برای تامین گرمایش و همچنین سرمایش منازل ، اماکن تجاری و صنعتی مانند فروشگاه ،مراکز خرید ،سالن های بزرگ،بانک ها ، فرودگاه ، کتابخانه و غیره از طریق کانال هوا طراحی شده است .این محصول در هر دو فصل سرما و گرما قابل استفاده میباشد .

پد سلولزی به کار رفته در کولر بهارساز به عنوان یک مبدل حرارتی انتقال حرارت و جرم را بین هوای عبوری و آب انجام میدهد.در پد سلولزی حداکثر بازده سرمایش با توجه به حداقل افت فشار بدست میآید که در مقایسه با پوشال معمولی بازده سرمایشی بیشتری دارد.

3- محل نصب مناسب کولر آبی:

یکی از مهمترین فاکتورها در بازدهی کولر آبی نحوه نصب و محل نصب میباشد، لازم به ذکر است در اکثریت دستگاه های برودتی حتی کولر های گازی نصب دستگاه شاید مهمترین فاکتور در میزان بازدهی و سرویس های دوره ای باشد ، لذا خواهشمندیم به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید. اولین پیشنهاد برای محل نصب کولر ،جایی می باشد که کمتر در معرض آفتاب مستقیم باشد ،حتی المقدور در سایه برای کمتر کردن حرارت در ساعات اوج حرارت یا از سایه بان برای کولر آبی استفاده شود این امر موجب بازدهیبین 15الی 20 درصد بیشتر میشود و می توان دمای محیط را به اندازه زیادی کاهش دهد.

4-انتخاب کانال کشی و نصب صحیح :

همواره به صورت تجربی از کانال کشی های داخل واحد استفاده می گرددولی باید توجه داشت که تقسیم هوای مناسب به متراژ و طول مسیر کانال بستگی دارد. کیفیت کانال کشی کولر آبی توسط مواردی از جمله حرارت محیط، نداشتن نشتی، میزان صدای تولیدی، سرعت انتقال باد، افت اصطکاک و فضای اجرا تعیین می‌شودبرای رسیدن به یک کانال کشی اصولی، باید انشعاب گیری در کانال‌ها به درستی انجام شود و در موقعیت‌های درستی از زانویی‌ها استفاده شود. اگر تغییر شکل در کانال کشی بر اساس اصول استاندارد نباشد، بازدهی مناسبی را نصیب شما نمی‌کند.

5-انتخاب برند یا جنس خوب کولر آبی با طول عمر بالا:

هرچند امروزه برندها و کارخانه‌های زیادی کار تولید لوازم برقی از جمله کولرهای آبی را انجام می‌دهند و هر یک بسته به تکنولوژی و اندازه قطعات و ساختار فنی و مهندسی خود ابعاد متفاوتی را برای ساخت کولرهای تولیدی خود در نظر دارند ولی در مجموع کولر آبی در ظرفیت‌های مختلف حدود اندازه مشخصی دارد تا خریداران بتوانند نسبت به فضایی که در اختیار دارند و یا برای پیش‌بینی فضا و طراحی کانال کولر مورد نظر خود محاسبات دقیق‌تری داشته باشند.

اگر قصد نصب کولر آبی دارید همین الان با همکاران ما تماس بگیرید تا ضمن برخورداری از مشاوره رایگان جهت خرید کولر متناسب با فضای شما ، این کار در اسرع وقت انجام شود .

6-ابعاد دستگاه جهت حمل و نقل :

همواره دربهای پشت بام ( در صورت نیاز جهت واحد مسکونی) کمتر از دهانه کولر آبی میباشد لذا انتخاب سایز مناسب بسیار راهگشا میباشد اما برند های معتبر این امکان را دارند که کولر را در پشت بام شما اسمبل کرده و نصب کنند.

7-انتخاب سایه بان برای راندمان بالاتر:
 • خنک تر شدن باد کولر آبی: سایبان کولر آبی با جلوگیری از داغ شدن فضای کولر باعث می شود کولر باد خنک تری تولید کند و متعاقبا هزینه های برق مصرفی نیز کاهش پیدا می کند.
 • افزایش طول عمر بدنه و قطعات کولر آبی: در تمامی قطعات و ابزارهای وسایل برقی و مکانیکی، خنک نگه داشتن محیط دستگاه، باعث افزایش طول عمر و کاهش استهلاک وسایل می شود. در نتیجه هزینه ها را پایین خواهد آورد.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی برق و آب: با افزایش کیفیت باد و راندمان کاری کولر آبی، راندمان کار افزایش پیدا کرده و مصرف کنندگان، زمان کمتری از کولر استفاده می کنند که این مسئله باعث صرفه جویی در مصرف برق شده وهمچنین خنک بودن محیط کولر باعث کاهش تبخیر و صرفه جویی در مصرف آب می شود.
 • وجود سایبان باعث جلوگیری از زنگ زدگی و تغییر رنگ بدنه کولر آبی می شود.
 • کاهش ورود نویز و صدای باران و تگرگ به داخل ساختمان
 • جلوگیری از نشستن برف و باران بر روی بدنه کولر آبی

با توجه به اینکه کولر آبی بر روی پشت بام نصب می شود و اغلب در معرض مستقیم نور خورشید قرار دارد بهتر است برای جلوگیری از داغ شدن بدنه کولر سایبان مناسب برای کولر آبی در نظر بگیریم. یک سایبان خوب باید به گونه ای باشد که کولر را از تابش مستقیم نور خورشید حفظ نماید چرا که هنگامیکه بدنه کولر داغ شود نه تنها از کارایی و بازدهی کولر می کاهد که موجب هدر رفت انرژی الکتریکی نیز می گردد و شما را متحمل هزینه های بالای برق و آب می کند.

کولر آبی - 6

8-ساطع شدن بوی نامطبوع از کولر آبی :

اولین شرط تعویض نکردن به موقع پوشال و یا سرویس کولر باعث میشود در لایه های مابین پوشال قارچ و باکتری های مختلفی رشد کنند که در کلان شهر ها بدلیل آلودگی بسیار زیاد این مشکل شدیدتر میباشد ، لذا این باکتری ها باعث بوی نامطبوعی میشوند،بعد از تماس اولیه آب با آنها این بو از آنها ساطع میگردد.در کنار لوله های تخلیه بوی چاه های فاضلاب ونت فاضلاب حتی المقدور نباشد ،بدلیل مکش هوا از طریق فن های حلزونی در صورت نزدیک بودن به ونت باعث می شود هوای متصاعد شده از این لوله ها به داخل واحد و یا فضای مربوطه وارد شود و بوی نامطبوع چاه فاضلاب در جریان باشد.

9- اتلاف نشدن انرژی:

گرمایش و سرمایش با استفاده از دریچه های مرغوب و قابل بسته شدن کامل در فضای داخلی استفاده گردد و همچنین در صورت نیاز می توانیم در ورودی به محیط های داخلی از فیلتر های جلوگیری از آلودگی نیز استفاده کنیم.

حتی الامکان کوتاهترین مسیر کانال کشی در نظر گرفته شود .

نصب یک ترموستات ساده در اتاق ها می تواند مقدار زیادی از مصرف انرژی را کاهش دهد .

در حد امکان از روشن نگه داشتن مداوم کولر در طول روز پرهیز کنید و به ویژه تا حد امکان سعی کنید از دور آهسته کولر استفاده کنید .

10- بهترین مناطق برای نصب کولرآبی:

اما می رسیم به بهترین محل قرار گیری کولرهای آبی، معمولا این تقسیم بندی بر اساس چگونگی هوادهی آن ها شکل می گیرد. کولرهای آبی که هوادهی آن ها از بالا شکل می گیرد را باید در تراس و یا بالکن منازل نصب کرد چون هم امکان کانال کشی آن راحت تر است و هم می تواند جریان هوا را به چهار جهت بفرستد.

اما کولرهای آبی که هوادهی آن در قسمت کناری کولر می باشد را باید معمولا در پشت بام منازل از آن استفاده کرد تا بتوان بهترین استفاده را از آن کرد. اولین پیشنهاد برای نصب کولر آبی جایی میباشد که کمتر در معرض آفتاب مستقیم باشد ،حتی المقدور در سایه در ساعات اوج حرارت میباشد یا از سایه بانی برای کولر استفاده شود این امر موجب بازدهی بین 15 تا 20 درصد بیشتر میشود و میتوان دمای محیط را به اندازه زیادی کاهش داد.

مزایای استفاده از ترموستات محیطی برای کولر آبی:

باتوجه به رشد تکنولوژی و راهکارهای جدید کنترل رطوبت بعضی از شرکت های سازنده کولر های خود را به این سیستم تجهیز کرده اند و به همراه دستگاه خود یک عدد ترموستات محیطی (به همراه کنترل) ارائه میکنند که میتوان دمای محیط را در دمای مناسب خود قرار داد تا از اتلاف انرژی و یا زمان کارکرد بیش از اندازه جلوگیری کرد توصیه ما این است که اگر کولر های جدیدی ندارید که به این سیستم مجهز باشد میتوانید یک عدد ترموستات خریداری کنید و در محل کلید قبلی کولر خود نصب کرده و از آن استفاده کنید.

کولر آبی - 7

فراهم کردن ملزومات جهت نصب توسط کارشناسان:

با توجه به دردسترس بودن تمامی قطعات کولر آبیشما می توانید تنها به صفحهخرید ملزومات کولر آبی ما سر بزنید و تمام ملزوماتی را که لازم دارید را مشاهده فرمایید، در صورت سوال در مورد خرید ملزومات کولر آبی با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

 

نکاتی برای نگهداری کولر آبی در فصول غیر تابستان و طول عمر بیشتر:

در گذشته جهت اتصال لوله آب از لوله های مسی استفاده میشده که این عامل باعث میشود در نقاط اتصال خوردگی زیادی درست شود.به محض اینکه دیگر به کولر نیازی نداشتید باید آن را برای فصول دیگر آماده کنید .

درست مثل آماده سازی کولر برای تابستان باید آن را از هر گونه رسوب مواد معدنی تمیز کرده تا در هنگام زمستان سفت نشود و به بدنه کولر نچسبد سینی کف کولر را تمیز کنید و آب داخل آن را کاملاً تخلیه کنید.برای جلوگیری از یخ زدن لوله ی رابط آب از شیر فلکه آنرا از شیر فلکه جدا کرده و آب داخل آن را فوت کرده تا کامل تخلیه شود این مهمترین قدم برای نگهداری کولر آبی در فصل زمستان است و بهتر است در طول زمستان کولر آبی را با پوشش برزنتی بپوشانید تا در برابر سرما محافظت شود تصویر زیر تفاوت اتلاف انرژی بین سه آپارتمان یک ساختمان را نشان میدهد که یکی از آنها دریچه های کولر خود را به خوبی پوشانده است و در نتیجه باعث آب نشدن برف روی کانال و کولر شده است. 

برخی از ویژگی های مهم کولرهای آبی:

 • قابل تنظیم به صورت کم،متوسط و زیاد

 • دارای نمایشگر ال سی دی برای نشان دادن دمای محیط

 • وجود تایمر جهت تنظیم زمان روشن و یا خاموش شدن کولر

 • نشانگر تعویض پوشال 

 • سیستم خاموش کن اتوماتیک

بیشتر کمتر
برندهای برتر این گروه
پربازدیدترین محصولات این گروه
نمایش 1 تا 20 از 128 مورد