منبع دو جداره

منبع دو جداره

منبع دوجداره آبگرم یکی از روشهای مورد استفاده در گرم کردن آب در موتور خانه می باشد که این کار را به صورت غیر مستقیم انجام میدهد. منبع دو جداره از دو قسمت بیرونی و درونی تشکیل شده است، بدین سان که آب گرم یا بخار که توسط مشعل و دیگ تولید شده، به جداره بیرونی رفته و از آنجا آب منبع داخلی را گرم می کند. منبع دو جداره در ظرفیت های مختلف بسته به نیاز ساختمانها طراحی و ساخته می شوند. جنس ورق آن از آهن گالوانیزه بوده و ضخامت جدار بیرونی از جدار داخلی کمتر است. ( بدلیل فشار بیشتر در داخل) بطور مثال منبع دو جداره ورق 5-3 دارای ورق داخلی با قطر 5 میلیمتر و ورق بیرونی با قطر 3...

منبع دو جداره

منبع دوجداره آبگرم یکی از روشهای مورد استفاده در گرم کردن آب در موتور خانه می باشد که این کار را به صورت غیر مستقیم انجام میدهد. منبع دو جداره از دو قسمت بیرونی و درونی تشکیل شده است، بدین سان که آب گرم یا بخار که توسط مشعل و دیگ تولید شده، به جداره بیرونی رفته و از آنجا آب منبع داخلی را گرم می کند. منبع دو جداره در ظرفیت های مختلف بسته به نیاز ساختمانها طراحی و ساخته می شوند. جنس ورق آن از آهن گالوانیزه بوده و ضخامت جدار بیرونی از جدار داخلی کمتر است. ( بدلیل فشار بیشتر در داخل) بطور مثال منبع دو جداره ورق 5-3 دارای ورق داخلی با قطر 5 میلیمتر و ورق بیرونی با قطر 3 میلیمتر می باشد.

منبع دوجداره را بیشتر بشناسیم

منبع دوجداره یکی از محصولات صنعتی با هدف تهیه آب گرم مصرفی خانوارها و یا موسسات تجاری یا اداری کوچک است که نقش مهمی در موتورخانه ها ایفا می کند. این منبع از دو لایه داخلی و بیرونی تشکیل شده است و به همین علت با عنوان منبع دوجداره شناخته می شود. منبع دوجداره یکی از مدرن ترین دستگاه هایی است که در راستای افزایش بهره وری موتورخانه ها طراحی و تولید شده است. امروزه منبع دو جداره به رقیب خوبی برای منبع های کویلی تبدیل شده اند. دوجداره بودن مهمترین تاثیر را در عملکرد منبع خواهد داشت که در مبحث بعد مورد اشاره واقع می گردد. با این حال از این نکته نباید غافل بود که منبع کویل دار دارای عمر بالاتری به نسبت منبع دو جداره می باشد.

ساختار منبع دو جداره

ساختار منبع دو جداره

منبع در انواع مختلف خود اعم از مبنع دوجداره و منبع کویلی، عموما برای جمع آوری میزان مشخصی آب و هدایت آن در یک مسیر مشخص ساخته می شوند. منبع شاید در ظاهر یک گونه کاملا ساده از تاسیسات صنعتی باشد با این حال دقت در ظرافت های ساخت و عملکرد این دستگاه شما را از اهمیت طراحی، جنس و ضخامت آن آگاه می سازد. بنابراین می توان گفت مسائل مهمی که در خصوص منبع دو جداره مطرح می شوند عبارتند از: بررسی کلی منبع، بررسی عملکرد آن، جنس بدنه، ضخامت، علت سوراخ شدن منبع دو جداره، مزایا و معایب آن و همچنین ذکر نکات کاربردی در خصوص این وسیله بسیار مهم که در ادامه به تشریح آنها می پردازیم.

چگونگی عملکرد منبع دو جداره

همانگونه که اشاره کردیم منبع دوجداره دارای دو لایه داخلی و بیرونی است که جداره های داخلی و بیرونی را تشکیل می دهند. آب سرد در لایه درونی قرار می گیرد؛ آب گرم یا بخار دیگ یا همان بویلر، به سمت این منبع سرازیر شده و به علت حرارت بسیار بالا به سرعت آب سرد را گرم می نماید و از این طریق آب گرم مصرفی ساختمان را تامین می کند. علاوه بر جداره های داخلی و بیرونی، دو عدد عدسی محدبی نیز در عملکرد دستگاه موثر هستند. این سیستم سبب می شود آب سرد شهری که در لایه داخلی قرار گرفته است با دریافت حرارت به دمای 40 تا 50 درجه سانتی گراد دست یابد و آب موجود در لایه بیرونی نیز به علت همجواری با آب سرد، مقداری از دمای خود را از دست بدهد. آب مورد نظر به سمت بویلر و یا همان دیگ باز می گردد و با افزایش حرارت، مجددا در لایه بیرونی مبنع قرار گرفته و آب سرد شهری را گرم می کند. این عمل به صورت متناوب و تا زمان اتمام نیاز کاربر به آب گرم مصرفی ادامه دارد.

جنس و ضخامت جداره های منبع

جنس جداره های داخلی و بیرونی منبع دوجداره از ورق فولاد با روکش گالوانیزه است. این مسئله یکی از مهمترین مواردی است که باید در زمان خرید منبع دوجداره مورد توجه واقع شود. با توجه به بالا بودن فشار در لایه داخلی، ورق بکار رفته در این بخش و عدسی های داخل منبع باید ضخامت بیشتری داشته باشند؛ اصول کلی در خصوص ضخامت جداره داخلی، انتخاب ورق هایی با ضخامت 4 تا 6 میلی متر است. ورق بیرونی را می توان با ضخامت کمتر، یعنی 3 تا 5 میلی متر نیز طراحی کرد.

علت سوراخ شدن منبع دوجداره چیست؟

پیش از تشریح علت باید ذکر نمود که پوسیدگی و به دنبال آن سوراخ شدن منبع در اغلب موارد از لایه داخلی آغاز می گردد و با گسترش پوسیدگی به لایه خارجی نیز انتقال می یابد. علاوه بر جنس نامناسب ورق های سازنده جداره ها، باید به سختی آب منطقه به عنوان مهم ترین و اصلی ترین عامل سوراخ شدن و پوسیدگی منبع دو جداره اشاره کرد. در راستای رفع این مشکل شرکت های معتبر استفاده از سختی گیر آب را پیشنهاد می دهند. سختی گیر آب، ماده و یا محصول کم یابی نیست. بسیاری از ما این محصول را در قالب محصولات مدرن تر همچون نمک ماشین ظرفشویی که برای گرفتن سختی آب استفاده می شود شناخته ایم و بهتر است بدانید که قیمت ناچیزی داشته و در مقابل، تاثیر بسیار زیادی در افزایش طول عمر دستگاه خواهد داشت.

مزایا و معایب منبع دو جداره؟

این دستگاه نیز همچون دیگر وسایل صنعتی دارای مزایا و معایب متعددی است. مزایای منبع دو جداره عبارتند از:

عدم افت فشار آب

عدم نیاز به استفاده از پمپ

قیمت کمتر و مقرون به صرفه تر

معایب منبع دوجداره کدام است؟

افت حرارتی بیشتر در مقایسه با دستگاه های مشابه

امکان پوسیدگی لایه های داخلی و بدون امکان تشخیص آن و هزینه های بسیار بالای تعمیر لایه  داخلی

ذکر چند نکته کاربردی ضروری است. در صورت خرید منبع دو جداره به موارد ذیل دقت کنید:

از نصب شیر اطمینان جهت تنظیم فشار و دما بر روی منبع غافل نشوید.

علاوه بر شیر اطمینان باید یک شیر دیگر برای هدایت آب مصرفی نیز تهیه شود.

شیر تعبیه شده در مسیر آب لوله کشی باید یک طرفه باشد.

محل نصب منبع باید کاملا تراز و بدون کوچکترین برآمدکی و فرورفتگی باشد.

اجرای یک فونداسیون به ضخامت 10 سانتی متر در زیر منبع سفارش می شود.

در صورت امکان از دو و یا چند منبع استفاده کنید تا در صورت خراب شدن یک دستگاه بتوانید آبگرم مصرفی را از دستگاه های دیگر دریافت نمایید.

خرید سفارشی منبع دوجداره

یکی از مهمترین مزایای خرید منبع دوجداره از گروه تاسیسات، امکان سفارش محصول است. شما می توانید دستگاه مورد نظر را با ضخامت و ظرفیتی که مناسب می دانید سفارش داده و آن را به همان صورت دریافت نمایید به عنوان مثال می توانید منبع را با ضخامت 7 میلی متر در لایه داخلی و ضخامت 6 میلی متر در لایه بیرونی سفارش دهید. همچنین از آنجایی که معمولا عدسی منبع، آسیب پذیرتر از سایر بدنه می باشد می توان آن را به صورت سفارشی با ضخامت ورق بیشتری ساخت. برای مثال اگر ضخامت ورق داخلی و بدنه 3 میلی متر است می توان ضخامت عدسی را به صورت 7 میلی متر سفارش داد.

قیمت منبع دوجداره تحت تاثیر ضخامت و جنس بدنه بوده و ظرفیت آن نیز تاثیر بسیاری در قیمت نهایی خواهد داشت. منبع هایی با کیفیت بسیار بالا را صرفا می توان با قیمت بالاتر خریداری کرد. افزایش موازین بهداشتی نیز در جنس بدنه بی تاثیر نبوده و به صورت غیر مستقیم در قیمت منبع دوجداره موثر است. پیشنهاد می کنیم به جهت دریافت مشاوره تخصصی در زمینه ساخت و خرید منبع دوجداره با شماره های موجود بر روی وبسایت مجموعه تاسیسات تماس گرفته و از کارشاسان این مجموعه اطلاعات تخصصی مورد نیاز را دریافت کنید.

بیشتر کمتر
نمایش 1 تا 7 از 7 مورد