پکیج دیواری

پکیج دیواری

یکی از پرکاربرد ترین تجهیزاتی که برای گرمایش ساختمان‌ها خصوصا فضاهای مسکونی استفاده می‌شود پکیج دیواری است. پکیج‌های دیواری همزمان هم آب را گرم می‌کنند و هم شوفاژ‌های خانه تان را! وجود یک وسیله دو کاره در یک منزل مطمئنا بازدهی و راندمان بسیار بیشتری را در قبال هزینه کمتری برای شما به همراه خواهد داشت.

پکیج دیواری وسیله‌ای است که از آن برای تامین آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ به صورت همزمان استفاده می‌شود. این پکیج ها نسبت به موتورخانه مرکزی، راندمان...

پکیج دیواری

یکی از پرکاربرد ترین تجهیزاتی که برای گرمایش ساختمان‌ها خصوصا فضاهای مسکونی استفاده می‌شود پکیج دیواری است. پکیج‌های دیواری همزمان هم آب را گرم می‌کنند و هم شوفاژ‌های خانه تان را! وجود یک وسیله دو کاره در یک منزل مطمئنا بازدهی و راندمان بسیار بیشتری را در قبال هزینه کمتری برای شما به همراه خواهد داشت.

پکیج دیواری وسیله‌ای است که از آن برای تامین آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ به صورت همزمان استفاده می‌شود. این پکیج ها نسبت به موتورخانه مرکزی، راندمان انرژی بالا و مصرف سوخت کمتری دارند. از دیگر مزایای پکیج‌های دیواری، حذف لوله کشی‌های گسترده در ساختمان است و هر یک از واحد ها را از نظر تامین گرمایش و آب گرم از یکدیگر مستقل می‌کند. همچنین پکیج دیواری از نظر میزان صدا بسیار کم صداتر از موتورخانه بوده و نوسانات دمای آب در آن اصلا محسوس نیست. از دیگر مزایای استفاده از پکیج، اشغال فضای خیلی کم در مقایسه با سیستم آبگرمکن ایستاده و سیستم شوفاژ خانه مرکزی است. با توجه به اینکه استفاده از این وسیله گرمایشی نیازمند دقت به نکات فنی مختلفی برای خرید آن است، قصد داریم تا در ادامه به بررسی نکات فنی در رابطه با خرید پکیج دیواری بپردازیم و اطلاعات بیشتری در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

پارامتر‌های مهم در انتخاب پکیج دیواری:

1- متراژ واحد مسکونی که می‌خواهید پکیج را در آن نصب کنید.

2- مقدار آب گرمی که مصرف می‌شود

3- مسیر دودکش ساختمان (دارای مسیر افقی است یا تا پشت بام به صورت عمودی بالا رفته)

4- تأمین هوای تازه و اکسیژن مورد نیاز برای احتراق

* مبحث 17 مقررات ملی ساختمان به این امر اشاره دارد که حداقل متراژ ساختمان برای نصب پکیج دیواری باید 64 متر مربع باشد، در غیر این صورت باید در آن واحد، دریچه تامین هوای تازه نصب شود.

ساختار قطعات پکیج دیواری

منبع انبساط

کار منبع انبساط تامین فشار در سیکل بسته پکیج و وسایل گرمایشی همچون رادیاتورها و فن کویل و داکت اسپلیت است. آبی که مابین شوفاژها و پکیج در گردش است به صورت یک سیکل بسته دایما در حال چرخش می باشد. به این آب اصطلاحا "آب سیاه" می گویند. اگر آب درون این سیکل بسته به اندازه کافی فشار نداشته باشد پکیج روشن نمی شود. به قطعه ای که وظیفه تامین فشار آب این سیکل بسته را بر عهده دارد منبع انبساط می گویند. فشار کافی سیکل آب بسته پکیج باید بین 1.5 تا 2 بار باشد که در صورت کمتر بودن آن، پکیج، خطای کمبود فشار را نمایش می دهد. این خطا رایج­ترین خطا در بین خطاهای پکیج دیواری است.

همانطور که اشاره کردیم منبع انبساط وظیفه تامین فشار سیکل بسته را بر عهده دارد اما چگونه؟ منبع انبساط پکیج یک مخزن با ظرفیت مشخص است. منبع انبساط معمولا در ظرفیت های 5 لیتری تا 12 لیتری و بیشتر در پکیج ها تعبیه می شود به همین خاطر است که ابعاد پکیج ها معمولا به نسبت ابعاد منبع انبساط، کوچک یا بزرگ است. درون منبع انبساط یک لاستیک تیوب مانند وجود دارد که به آن دیافراگم می گویند. درون این دیافراگم هوا وجود دارد که باعث تامین فشار آب درون سیکل می شود. زمانی که فشار آب درون سیکل کمتر از 1.5 بار است باید شیر ورودی منبع انبساط را باز کرده تا منبع از آب پر شود. با پر شدن منبع، دیافراگم عقب نشینی کرده و در نتیجه درجه مانومتر پکیج شروع به بالا رفتن می کند. در نهایت با مشاهده فشار 2 باری، باید شیر تامین آب منبع انبساط را بست. در صورتی که فشار آب درون سیکل بسته زیاد باشد ممکن است باعث ترکیدن دیافراگم شود. همچنین آب متراکم درون لوله ها به زمان بیشتری برای گرم شدن نیاز دارد در نتیجه فشار پکیج را همواره باید بر روی 1.5 تا 2 بار نگه داشت.

منبع انبساط

کویل اولیه یا کویل آبگرم

در هر دو سیستم آبگرمکن و پکیج، یک کویل مسی وجود دارد که آب گرم مصرفی از آن عبور می کند. با تابش حرارت مشعل پکیج به کویل مسی، آب درون آن گرم شده و از پکیج خارج می شود. قطر این کویل مسی بسیار کم بوده و در صورت گرفتگی توسط رسوب و گچ، آب­ گرم مصرفی دچار افت فشار خواهد شد.

کویل اولیه

کویل ثانویه یا مبدل صفحه‌ای

در سیستم پکیج، لوله آب گرم رادیاتورها به دور کویل آب گرم مصرفی تعبیه شده، در نتیجه مشعل پکیج به صورت همزمان هم کویل آب گرم مصرفی را گرم می کند هم کویل انتقال دهنده آب گرم رادیاتورها. اگر قرار بر این باشد که لوله های آب رادیاتور نصف حرارت مشعل را به خود بگیرد در نتیجه آب گرم مصرفی (به خصوص در زمان استفاده از حمام) گرمای کافی را نخواهد داشت. راه حل این مشکل، کویل ثانویه یا مبدل صفحه ای است. این قطعه تنها در پکیج های دو مبدل وجود دارد. آب گرم مصرفی و آب سیکل بسته شوفاژها برای انتقال دما و به تعادل رسیدن دمایی به درون مبدل صفحه ای هدایت می شود. به عبارت ساده تر، آب سرد مصرفی و آب گرم سیکل بسته همزمان وارد مبدل صفحه ای می شوند و نتیجه آن، انتقال دمای آب سیکل بسته به آب سرد مصرفی و گرم شدن آن است. در زمان استفاده از آب گرم مصرفی، تمام توان حرارتی پکیج بر روی گرم کردن آب مصرفی متمرکز می شود. این کار از طریق غیرفعال کردن پمپ سیرکولاسیون پکیج و بستن گردش آب سیکل بسته شوفاژها اتفاق می افتد.

کویل ثانویه

* نکته مهم در رابطه با مبدل صفحه ای پکیج، جنس آن است. در صورت جمع شدن رسوب در مبدل صفحه ای، باعث سوراخ شدن و کاهش عمر آن می شود. مبدل های صفحه ای ساخته شده از استیل نسبت به سایر مبدل ها از کیفیت و عمر بالاتری برخوردار است.

پمپ سیرکولاتور

برای به گردش در آوردن آب در سیکل بسته پکیج و رادیاتورها از یک پمپ سیرکوله استفاده می شود. زمانی که آب گرم مصرفی باز می شود پمپ سیرکولاتور غیرفعال شده و موقتا گردش آب در سیکل بسته صورت نمی گیرد. در حالت تابستانی که از رادیاتورها و سیکل بسته استفاده ای نمی شود پمپ همچنان فعال است اما دیگر آب درون سیکل بسته را به گردش در نمی آورد بلکه تنها آب را درون کویل ثانویه و مبدل صفحه ای می چرخاند. از بهترین پمپ­های مورد استفاده در پکیج ها می توان به پمپ گراندفوس اشاره کرد. امروزه این نوع پمپ بر روی اکثر پکیج های با کیفیت نصب می گردد.

پمپ سیرکولاتور

فن تخلیه پکیج

فن تخلیه پکیج دیواری مسئول هدایت دود و گاز ناشی از احتراق پکیج به سمت بیرون است. پکیج های قدیمی بدون فن را معمولا با نشان تجاری CF مشخص می کردند اما این پکیج ها دیگر تولید نمی شوند چون طبق قوانین استاندارد فاقد ایمنی لازم می باشند. فن تخلیه در پکیج های جدید دارای دو جدار است که جدار اول دود را به بیرون هدایت می کند و جدار دوم هوای تازه را از بیرون به سمت پکیج مکش می کند. این کار باعث می شود که دایما هوای تازه لازم برای احتراق پکیج مهیا باشد. از طرفی دیگر مکش دود توسط فن تخلیه باعث بالاتر رفتن شعله های مشعل پکیج و راندمان حرارتی بالاتر می‌شود.

فن تخلیه

شیر گاز

شیرگاز پکیج قطعه ای که گاز را به برنر اصلی پکیج می رساند. شیرگاز آبگرمکن را On/Off می گویند و شیرگاز پکیج را شیرگاز تدریجی می نامند. زمانی که دمای آب در آبگرمکن به حداکثر درجه حرارتی می رسد شیرگاز به یکباره گاز را قطع می کند. این باعث می شود اگر کسی زیر دوش حمام باشد بعد از چند لحظه با آب سرد مواجه شود. این مشکل در سیستم پکیج وجود ندارد. در سیستم پکیج زمانی که دمای آب به حداکثر درجه می رسد شیر گاز بسته نمی شود و تنها جریان گاز را مقداری کم می کند. در پکیج های نسل جدید قطعه ای به نام damper وجود دارد که کمک زیادی به تعادل باز و بسته کردن گاز می کند. این قطعه قیمت شیرگاز را بالا می برد اما در کنار آن، کیفیت آب گرم مصرفی بسیار بالاتر از حد معمول خواهد بود.

شیر گاز

سختی گیر و صافی

در سیستم پکیج ها و در بخش ورودی آب سرد مصرفی به پکیج، یک صافی وجود دارد که کار آن ممانعت از ورود رسوب و اجسام ریز به کویل مسی پکیج است. این صافی اهمیت زیادی دارد چون قطر لوله های مسی بسیار کم بوده در نتیجه در صورت پر شدن از رسوب سوراخ می‌شوند. همچنین ورود رسوب به کویل مسی باعث افت فشار آب گرم مصرفی خروجی از پکیج می گردد. این صافی به صورت دوره ای باید بررسی و تمیز شود در غیر این صورت باعث انسداد آب شده و در نتیجه افت فشار آب گرم را در پی خواهد داشت. سختی گیرها در انواع مغناطیسی، الکترونیکی و شیمیایی وجود دارند. در مدل های جدید پکیج های دیواری از سختی گیرهای با کیفیت پلی­فسفات استفاده می شود که کار آن نرم کردن آب و به تاخیر انداختن رسوب گذاری در داخل لوله ها است.

پکیج دیواری با کمترین مصرف و بیشترین راندمان

پکیج چگالشی یا Condensing boiler نوع جدیدی از پکیج دیواری است که با استفاده از تکنولوژی و چرخه حرارتی ای که دارد بسیار کم مصرف تر از پکیج های معمولی می باشد. سیستم کارکرد این پکیج به این صورت است که گرمای ناشی از احتراق به جای اینکه یکسره از دودکش هدر برود یک بار در داخل پکیج می چرخد و آب سرد ورودی به پکیج را به صورت pre-heating قدری گرم می کند. این کار باعث می شود تا آب سرد برای گرم شدن توسط شعله اصلی، سوخت کمتری مصرف کند. دودکش پکیج های چگالشی از آنجا که حرارت چندانی را منتقل نمی‌کند از جنس پلاستیک ساخته می شود. پکیج های چگالشی بسیار کم مصرف و با راندمان کاری بالا هستند به طوری که در برخی کشورهای اروپایی استفاده از این پکیج ها به جای پکیج های معمولی الزامی است.

پکیج چگالشی

شما می‌توانید از طریق وب‌سایت تأسیسات چندین کالا را باهم مقایسه کرده و با مشاوره از متخصصین تأسیسات به خرید مناسب‌ترین دستگاه با قیمت مناسب اقدام کنید. کلیه دستگاه های پکیج های گرمایشی دیواری در وب سایت تخصصی تاسیسات، تنها با گارانتی و خدمات پس از فروش نمایندگان رسمی و اصلی عرضه می‌شوند. شرایط گارانتی و نصب رایگان (در صورت وجود) مطابق دستورالعمل شرکت تولیدکننده خواهد بود.

بیشتر کمتر
نمایش 1 تا 20 از 247 مورد