شاخه ها:

سبد خرید

اطلاعات فنی در مورد چیلر به وسيله مهندس میثم شاه علی رامشه
 

 

چیلر

چیلر دستگاهی است که با استفاده از یک سیال خنک کننده سیال دیگری که عمدتا آب می باشد را در سیکل خنک می کند. آب خنک در اواپراتور تولید می شود و برای مصارف مختلفی منجمله خنک کردن ماشین آلات و خنک کردن هوا در فن کویل ها و هواساز و .... مورد استفاده قرار می گیرد. چیلر ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند.

v    چیلر های جذبی

v    چیلر های تراکمی

چیلر های تراکمی(آبی)

اصول کار در این دستگاه ها به این صورت است که سیال مبرد که در داخل لوله ها جریان دارد وارد ناحیه ای که قصد سرد سازی داریم می شود و گرمای محیط را می گیرد و با این کار مبرد تبخیر شده و باعث سرد شدن محیط می شود.

بعضی نکات درباره چیلر تراکمی:

ü     اختلاف دمای آب رفت و برگشت از چیلر به برج خنک کننده بایستی 5 درجه باشد.

ü     آب رفت به برج خنک کننده دارای دمای 28 درجه می باشد.

ü     قبل از تزریق گاز بایستی شیر سرویس مربوطه را بست.

ü     هنگام وکیوم کردن چیلر بایستی چیلر را خاموش کرد.

ü     بایستی فشار مکش گاز فریون چیلر تراکمی برابر 45-75Psi و در دمش برابر 200-260Psi باشد(با کندانسور آبی).

ü     معمولا لوله بزرگتر لوله مکش یا برگشت بوده و لوله کوچکتر لوله دهش یا رفت می باشد.

ü     در هنگام روغن زدن بایستی چیلر خاموش باشد.

ü     هنگام کارکرد چیلر بایستی تمام شیرهای آن باز شامل مکش-رانش-مایع باز باشد.

ü     بایستی فشار روغن حداقل 20چی اس ای بیشتر از فشار مکش باشد.

ü     برای روشن کردن یلر ابتدا بایستی فن برج خنک کننده را روشن کنیم. سپس پمپ فن کویل و بعد از آن پمپ برج خنک کننده را روشن می کنیم.

ü     برای فشار زیاد و تست ازت از گیج قرمز استفاده می شود.

ü     برای فشار کم و هم چنین وکیوم کردن چیلر از گیج آبی اسفاده می شود.

ü     سطح شیشه نشان دهنده مایع مبرد بایستی صاف و بدون حالت کف زدگی باشد.

ü     سطح روغن کمپرسور بین 1/2-1/4  سطح شیشه روغن نما باید تنظیم گردد.

ü     مقدار اسید پیشنهادی برای چیلرها با هر ظرفیتی 1/5 کیلوگرم می باشد.

ü     فشار وکیوم در کنار دریا 1.29 اینچ جیوه و در شهر تهران برابر 27 اینچ جیوه تنظیم می گردد.

چیلرهای جذبی:

 اصول کارکرد چیلرهای جذبی:

مرحله اول

مبرد پاشیده شده بر روی لوله های آب سیستم با تبخیر خود و گرفتن گرما از آب درون لوله ها آن را خنك می نماید برای افزایش تبخیر، پایین آوردن فشار محیطی كه این تبخیر درون آن صورت میگیرد راه كار مناسبی است برای همین این قسمت از دستگاه توسط پمپ خلاء كم می شود و درون آن خلاء نسبی ایجاد می شود در این فشار نقطه جوش مبرد به شدت پایین می آید و تبخیر بهتر با سرعت بیشتری انجام می شود این مرحله از سیكل تبرید جذبی در پوستهای انجام می شود كه به آن واپراتور می گویند.

مرحله دوم

در این مرحله مبرد تبخیر شده فضا را كاملا پر نموده است و از تبخیر بیشتر مبرد جلوگیری می كند برای حل این مشكل از یك ماده جاذب استفاده می شود كه قدرت بسیاری در جذب مبرد دارد و به آن جاذب گفته می شود. این ماده با جذب بخار موجود در فضا برای ادامه پیدا كردن سیكل شرایط را محیا می كند . همچنین با توجه به اینكه محلول غلیظ در ژنراتور حرارت داده شده است و دمای بالا آن روی قدرت جذب آن تاثیر منفی دارد در این مرحله همزمان مایع غلیظ به كمك آب برج خنك كن خنك می شود .این مرحله از سیكل تبرید جذبی در پوسته ای انجام می شود كه به آن ابزربر می گویند.

مرحله سوم

ماده جاذب مورد استفاده با توجه به مبرد انتخاب می شود و می تواند از مواد مختلفی باشد ولی عمدتا از محلول لیتیوم بروماید استفاده می شود نوعی محلول نمكی غیر سمی كه جاذب بسیار خوبی برای آب می باشد محلول لیتوم بروماید... پس از جذب مبرد رقیق شده و قدرت جذب آن كاهش می یابد و برای جذب بهتر باید مبرد جذب شده را از آن جدا كنیم در واقع محلول رقیق را به محلول غلیظ تبدیل نماییم. این عمل با گرما دادن به ماده جاذب صورت می گیرد منبع حرارتی در این مرحله می تواند آبگرم ، آب داغ ،بخار و یا منبع حرارتی مستقیم (مشعل ) و حتی خورشید باشد در واقع با جوشاندن جاذب كه در این مرحله و جدا سازی مبرد از آن محلول غلیظ بدست می آوریم این مرحله از سیكل تبرید جذبی در پوسته ای انجام می شود كه به آن ژنراتور می گویند. 

مرحله چهارم

برد جدا شده پس از گرما دادن ماده جاذب به صورت بخار می باشد جهت استفاده مجدد از آن باید دوباره به مایع تبدیل شود در این مرحله با استفاده از آب برج خنك كن بخار مبرد چگالیده شده و به مایع تبدیل می شود مایع مبرد به قسمت اواپراتور بر می گردد تا مجددا مورد استفاده قرار گیرد این مرحله از سیكل تبرید جذبی در پوسته ای انجام می شود كه به آن كندانسور می گویند.

انواع چیلرهای جذبی در زیر لیست شده است.

1)    چیلرهای آبگرم ضد کریستال

2)    چیلرهای بخار تک اثره (Single Effect)

3)    چیلرهای بخار دواثره (Double Effect)

4)    چیلرهای شعله مستقیم (Direct Fire)

چیلرهای شعله مستقیم خود به دو دسته تقسیم ی شوند:

·        چیلر یکپارچه محلی (با مشعل اتمسفریک)

·        چیلر سیلیکاژلی

مهمترین مزایای چیلرهای جذبی نسبت به چیلرهای تراکمی به صورت زیر است:

ü     صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی: چیلرهای تراکمی از گاز طبیعی یا گازوئیل یا انرژی تلف شده به عنوان منبع تامین انرژی استفاده می کنند و به همین دلیل مصرف کمتری نسبت به چیلرهای تراکمی دارند.

ü     صرفه جویی در خدمات برق: چیلر جذبی به دلیل مصرف برق کمتر خدمات برق کمتری را در بر دارد.

ü     صرفه جویی در هزینه تجهیزات برق اضطراری: در بعضی از ساختمان ها تامین برق اضطراری به دلیل نوع کاربری و تجهیزات موجود الزامی می باشد. هزینه تامین برق اضطراری در شرایطی که چیلر جذبی استفاده می شود کمتر خواهد بود.

ü     صرفه جویی در هزینه اولیه مربوط به تامین دیگ: از بعضی چیلرهای جذبی می توان به عنوان هیتر در زمستان استفاده کرد و می تواند آب گرم را تامین کند.

ü     راندمان بهتر برای دیگ ها:  در مجموعه هایی که مجهز به دیگ بخار می باشند و نیازمند بخار می باشند، چیلرهای جذبی اب افزایش بار و مصرف بخار در تابستان ها باعث بهبود راندمان دیگ می شود.

ü     بازگشت سرمایه اولیه: چیلرهای جذبی با توجه به مصرف کمتر برق هزینه های کارکردی را کاهش می دهد.

ü     کاهش ارتعاشات و صدا در چیلرهای جذبی: چیلرهای تراکمی به دلیل وجود کمپرسور دارای صدا و ارتعاش بیشتری نسبت به چیلرهای جذبی هستند. چیلرهای جذبی به دلیل وجود پمپ های کوچک بسیار کم صدا تر از چیلرهای تراکمی می باشند و صدای این پمپ ها نیز بسیار ناچیز می باشند.

ü     سازگاری با محیط زیست: چیلرهای تراکمی به دلیل استفاده از CFC و HCFC دارای آلایندگی بوده و به محیط زیست و لایه اوزون آسب می رساند ولی چیلرهای جذبی از هیچگونه از این مواد استفاده نمی کند.

ü     کاهش تولید آلاینده ها و گازهای گلخانه ای: تولید آلاینده ها و گازهای گلخانه ای که باعث گرم شدن زمین می شود در چیلرهای جذبی کمتر از چیلرهای تراکمی می باشد.

 

 

 

اين مقاله در تاريخ دوشنبه، 01 آبان، 1391 به فروشگاه اضافه شده است.
نظرات موجود: 0
نوشتن نظر
معرفي به يك دوست
معرفي اين مقاله به يك دوست: